Trybunet.pl | Kompendium wiedzy prawnej >> Prawo handlowe >> Co warto wiedzieć o sprzedaży internetowej?

Co warto wiedzieć o sprzedaży internetowej?

Co warto wiedzieć o sprzedaży internetowej?
17:07 09/07/2019

Sprzedaż internetowa podlega szeroko zakrojonym regulacjom prawnym, które powinniśmy znać, nim wejdziemy w rolę sprzedawcy. Nieznajomość prawa nie zwalnia wszak od odpowiedzialności.

Bardzo dużą popularnością wśród internautów cieszą się portale aukcyjne, które pozwalają sprzedawać oraz kupować dowolne przedmioty: odzież, obuwie, książki, filmy, gry, płyty z muzyką, biżuterię itd. Pozbywając się niepotrzebnych rzeczy, możemy zarobić na kolejne zakupy. Warto jednak wiedzieć, jakie zobowiązania ciążą na sprzedającym, by nie okazało się, że nieświadomie łamiemy prawo.

 

Sprzedajesz w sieci? Płać podatki!

Sprzedaż internetowa zasadniczo wiąże się z koniecznością płacenia podatków. Z prawnego punktu widzenia regularna sprzedaż internetowa jest równoznaczna z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ta ostatnia zaś wymaga stałych rozliczeń, w tym odprowadzania podatku dochodowego, VAT lub podatku od czynności cywilnoprawnych. Wielu sprzedających nie zdaje sobie sprawy ze swoich obowiązków podatniczych – dotyczy to głównie tych osób, które nie rejestrowały działalności gospodarczej i w swoim własnym mniemaniu nie zajmują się handlem zawodowo. Tymczasem urząd skarbowy stale monitoruje najpopularniejsze portale aukcyjne. Sprzedającym, którzy uchylają się od płacenia podatków, grożą surowe kary pieniężne.

 

Kto nie musi płacić podatku?

Od podatku zwolnione są tylko te osoby, które używają internetu w celach handlowych jedynie sporadycznie, a sprzedawane dobra są używane i stanowią część osobistego majątku. Nie musisz więc odprowadzać podatku, jeśli od czasu do czasu sprzedasz książkę, buty czy spodnie. Pod warunkiem jednak, że przedmiot, który sprzedajesz, został przez Ciebie nabyty co najmniej pół roku wcześniej. Teoretycznie więc sprzedaż nowej książki, która nie przypadła Ci do gustu, wiązałaby się z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nasuwa się jednak pytanie: jak udowodnić, że kupiliśmy dany przedmiot pół roku temu? Najlepiej byłoby zbierać paragony, faktury oraz inne dowody zakupu. Inna rzecz, że mało kto kolekcjonuje takie dokumenty.

 

Kwota wolna od podatku

Jeśli przedmiotem sprzedaży jest rzecz nowa lub taka, którą nabyliśmy w ciągu ostatnich 6 miesięcy, po przekroczeniu kwoty wolnej od podatku jesteśmy zobowiązani odprowadzić podatek przy rocznym zestawieniu przychodów. Jaka jest jednak kwota wolna od podatku? W każdym roku obowiązuje inny pułap. W roku 2019 kwota ta wynosi 3091 zł.

 

sprzedaż online a podatki sprzedaż w sieci sprzedaż internetowa