Trybunet.pl | Kompendium wiedzy prawnej >> Podatki >> Czy od zysków z wymiany walut należy odprowadzić podatek?

Czy od zysków z wymiany walut należy odprowadzić podatek?

Czy od zysków z wymiany walut należy odprowadzić podatek?
13:24 22/05/2017

Odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej, nasi rodacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę; najczęściej w celach turystycznych lub zarobkowych.

Także polscy przedsiębiorcy coraz chętniej rozpoczynają współpracę z zagranicznymi kontrahentami. W związku z tym zmuszeni jesteśmy dokonywać często transakcji wymiany walut. Jest to niezbędne do dokonywania zakupów w innych krajach, do opłacania faktur wystawionych w obcej walucie itp. Są również osoby, które kupują i sprzedają walutę w celach zarobkowych. Jest to oczywiście dosyć ryzykowne, gdyż nigdy nie wiadomo do końca, jak będzie kształtował się kurs poszczególnych walut, jednakże zyski z takich transakcji mogą być bardzo duże. W związku z tym coraz więcej osób decyduje się na pomnażanie swoich pieniędzy właśnie w ten sposób.

Jeżeli dzięki takim transakcjom uzyskujemy znaczne przychody, to czy powinniśmy od nich zapłacić podatek? Okazuje się, że tak. Albowiem każdy z nas musi zapłacić podatek od osiągniętych zysków. Oznacza to, że jeżeli kupiliśmy walutę, a później sprzedaliśmy ją po wyższym kursie, od uzyskanego w ten sposób przychodu musimy zapłacić podatek. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w ustawie o podatku dochodowym od osób publicznych. Musimy jednak wiedzieć, że zapisy związane z zapłatą podatków z przychodów związanych ze sprzedażą czy kupnem walut nie dotyczą tych osób, które wymieniają walutę w celach zakupowych. Czyli jeśli kupimy coś za granicą taniej niż w naszym kraju, to od tego zysku nie musimy podatku zapłacić. Podobnie rzecz się ma z firmami, które kupują lub sprzedają walutę w celach “operacyjnych”, czyli niezbędnych do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Wyliczanie zysków ze sprzedaży czy też z kupowania waluty przez przedsiębiorstwa byłoby bardzo skomplikowane.

Jeżeli więc osiągnęliśmy zysk w związku z wymianą walut, nie zapomnijmy o jego uwzględnieniu przy wypełnianiu PIT-u. W przeciwnym razie możemy narazić się na nieprzyjemności czy dodatkowe koszta, których nikt nie lubi ponosić.

waluty inwestycje w waluty zarabianie na walutach wymiana waluty kantory walut podatki