Czym jest stealthing?

Czym jest stealthing?
14:11 25/06/2019

W ostatnich latach zapanowała wśród mężczyzn dziwna moda, która doczekała się już swojego miana w mediach. Chodzi o stealthing. Czym jest to zjawisko i dlaczego budzi tak skrajne kontrowersje?

Mianem stealthingu określa się zjawisko polegające na ukradkowym ściąganiu przez mężczyzn prezerwatywy podczas stosunku. Fora internetowe oraz inne miejsca w sieci roją się od porad zachęcających do praktykowania tego „sportu”. Na policję zgłasza się coraz więcej kobiet, które padły jego ofiarami. Dla wielu osób stealthing graniczy z gwałtem, a nawet jest z nim tożsame.

 

Społeczności internetowe

Można domniemywać, że stealthing nie jest niczym nowym. Jednak obecnie, w dobie internetu, zjawisko to stało się szczególnie nasilone. Publiczną debatę nad stealthingiem zapoczątkowała Aleksandra Brodsky, autorka szczegółowego opracowania relacjonującego wyznania kobiet, które padły ofiarą stealthingu. Jej zdaniem stealthing jest formą napaści seksualnej i powinien podlegać takim karom, jak inne czyny tego typu.

Jak można się dowiedzieć ze wspomnianego opracowania, w sieci powstają grupy użytkowników, którzy na bieżąco dzielą się z innymi swoimi „osiągnięciami” w dziedzinie stealthingu, a także zachęcają się wzajemnie do podejmowania takich ryzykownych działań. Osoby tworzące te mikrospołeczności argumentują swoją postawę „niezbywalnym prawem każdego mężczyzny do reprodukcji”. Zaiste ciekawy to argument, nie znajduje on jednak uznania w kręgach wykraczających poza „stealthingowców”.

 

Stealthing – niepokojący trend

Za tym, aby stealthing traktować jako formę gwałtu, przemawiają doświadczenia oszukanych w ten sposób kobiet. W przywoływanym już powyżej artykule autorka oddaje głos pewnej doktorantce, pracownicy linii telefonicznej udzielającej pomocy ofiarom gwałtu. Rebecca, bo tak ma na imię konsultantka, mówi o rosnącej liczbie telefonów od ofiar stealthingu. Często brakuje im słów na określenie swojego stanu. Emocje, których doświadczają, są bardzo zbliżone do tych, które odczuwają ofiary gwałtu.

 

Wszystko wskazuje na to, że stealthing w świetle prawa będzie traktowany jako forma napaści seksualnej. Już zapadł pierwszy wyrok sankcjonujący ten sposób myślenia - w styczniu 2017 r. szwajcarski sąd skazał na karę pozbawienia wolności mężczyznę, który w trakcie seksu zdjął prezerwatywę bez wiedzy partnerki. Amatorom stealthingu zdecydowanie odradzamy więc tego typu „zabawy”.

 

gwałt napaść seksualna stealthing