Jak się przemeldować?

Jak się przemeldować?
16:56 26/02/2019

Przeprowadzka do nowego miejsca bywa ekscytująca, ale najczęściej wiąże się z licznymi formalnościami. Nie tylko tymi związanymi z pozwoleniem na budowę, ale także z samym przemeldowaniem. Co trzeba zrobić, by zameldować się w nowym miejscu?

Przemeldowanie – formalności

Przemeldowanie to proces składający się z dwóch odrębnych działań: początkowego wymeldowania i powtórnego zameldowania się w nowym miejscu. Na mocy zmian w prawie wystarczy jednak zgłosić meldunek w urzędzie przypisanym do nowego miejsca zamieszkania. To automatycznie zniesie poprzednie dane i sprawi, że formalności zostaną mocno ograniczone i uproszczone.

Szybkie i sprawne załatwienie formalności jest możliwe pod warunkiem wcześniejszego przygotowania się. Warto zadzwonić do urzędu i dowiedzieć się, czy można umówić się na konkretny termin. W niektórych miastach można zrobić to przez internet. Na spotkanie trzeba przynieść ze sobą dowód osobisty i akt notarialny potwierdzający własność lokalu, do którego zamierzamy się przemeldować. Potrzebny jest również formularz zgłoszenia pobytu stałego, który można pobrać ze strony internetowej.

 

Co należy zrobić po zmianie adresu zameldowania?

Zmiana adresu zameldowania to jednak nie koniec formalności. Na nowy adres należy zmienić dowód osobisty, prawo jazdy, wszelkie legitymacje, paszport i inne dokumenty, co może wiązać się z niewielkimi opłatami za ich wydanie.

Nowy adres zameldowania należy zgłosić w miejscu pracy, zwłaszcza jeśli zmieniamy Urząd Skarbowy. Ta informacja odgrywa ważną rolę w bankach, towarzystwach ubezpieczeniowych i firmach oferujących usługi telekomunikacyjne. O zmianie adresu można poinformować wymienione podmioty gospodarcze albo przez internet, albo w ich punktach obsługi. Należy zadbać również o to, aby korespondencja nie przychodziła na stary adres. Warto też zaktualizować swoje informacje profilowe w sklepach internetowych, w których robimy najczęściej zakupy.

 

nowy adres zameldowania zmiana miejsca zamieszkania zameldowanie przemeldowanie