Trybunet.pl | Kompendium wiedzy prawnej >> Prawo cywilne >> Jak zachować się w sądzie?

Jak zachować się w sądzie?

Jak zachować się w sądzie?
21:31 26/07/2017

Wchodząc do sądu, powinniśmy mieć świadomość, że obowiązują tam pewne zasady. Przeczytaj ten artykuł i poznaj sądowe savoir-vivre!

Pierwsze pytanie - kto jest kim?

Nie każdy udaje się do sądu w tym samym celu. Można być jedną ze stron sporu bądź świadkiem, którego zeznania mogą pomóc go rozstrzygnąć. Jakie role można pełnić na rozprawie? Powód to osoba, która składa pismo w biurze podawczym instytucji sądowej. Powinien on pamiętać, że dokument ten składa się w trzech kopiach - dla siebie, dla sądu oraz dla osoby, którą się pozywa. Również załączniki (np. kiedy chodzi o rozwód, to powinien być to skrócony akt małżeństwa oraz urodzenia dziecka) składane muszą być w trzech egzemplarzach. Pozwany to ten, na kogo powód złożył pozew, czyli wymagane są od niego konkretne roszczenia. Osoba występująca w charakterze świadka jest natomiast wzywana przez sąd przez wzgląd na ewentualność posiadania pewnych istotnych dla sprawy informacji. Zeznania świadka są ważnym elementem rozprawy i traktowane mogą być jako dowód w dochodzeniu. Niezależnie od tego, jaka rola przypada ci w udziale na sali sądowej, zawsze powinieneś stosować się do pewnych uniwersalnych zasad, o których mowa poniżej.

 

Staw się na wezwanie

Pierwszą, podstawową zasadą jest to, aby zawsze brać na poważnie wezwanie z sądu. Jeśli wyznaczony termin rozprawy ci nie odpowiada, powinieneś to zgłosić możliwie jak najszybciej. W jaki sposób? Prześlij do instytucji pismo, w którym podasz powód swojej nieobecności. Jeżeli tego nie zrobisz, grozi ci wysoka grzywna, nawet do 10 000zł, przymusowe doprowadzenie pod sąd przez policję bądź nawet, w skrajnych przypadkach, wyrokiem pobocznym. Nie stawiając się na rozprawie, narażamy się również na areszt tymczasowy.

 

Konieczny jest dowód osobisty

Bądź inny dokument, który potwierdzi twoją tożsamość. Może to być zarówno dowód, jak i paszport. Przygotowując dokumenty do sądu, nie zapomnij o wezwaniu na rozprawę - to na nim podane są informacje dotyczące dnia, godziny oraz sali, w której odbędzie się proces.

 

Nie odzywaj się niepytany

Nigdy nie zabieraj głosu bez pozwolenia sędziego. Niezależnie od tego, w jakim charakterze przyszedłeś - na sali sądowej nie wolno rozmawiać ani zakłócać przebiegu procesu. Jeżeli nie dostosujesz się do panujących zasad, możesz zostać wyproszony bądź ukarany grzywną, która nierzadko przekracza wartość dwóch tysięcy złotych.

 

Dobre wrażenie to podstawa

Z pewnością zostaniesz lepiej odebrany, jeśli się odpowiednio ubierzesz. Sąd to bardzo poważna instytucja i elegancki, schludny wygląd jest tam bardzo pożądany. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych; do sędziego zwracaj się: "Wysoki Sądzie". Kolejną ważną rzeczą jest punktualność oraz odpowiadanie na wszystkie pytania. Oczywiście istotne jest również to, aby mówić prawdę, ponieważ składa się zeznania pod przysięgą.

 

Najlepiej udać się do prawnika

Czeka cię rozprawa? Musisz się do niej dobrze przygotować - pomoże ci w tym specjalista. Dobrego prawnika możesz znaleźć przez Internet. Warto też zasięgnąć języka u znajomych, być może kogoś ci polecą. Jedno jest pewne - prawnik nie tylko przygotuje cię do rozprawy, pouczy o odpowiednim zachowaniu oraz odpowie na wszystkie pytania, ale również zajmie się profesjonalnie twoją sprawą i zwiększy szanse na jej wygranie.

Sąd to miejsce, w którym należy zachowywać się elegancko i z klasą. Jeżeli nie dostosujesz się do panujących tam zasad, narazisz się na nieprzyjemności. Warto więc zapoznać się z sądowym savoir-vivre i je respektować - wtedy rozprawa przebiegnie sprawnie i bez niepotrzebnych komplikacji.

Źródło: http://kancelariaea.pl.

savoir vivre zachowanie w sądzie