Trybunet.pl | Kompendium wiedzy prawnej >> Prawo cywilne >> Nieszczęśliwe wypadki na urlopach i feriach zimowych

Nieszczęśliwe wypadki na urlopach i feriach zimowych

Nieszczęśliwe wypadki na urlopach i feriach zimowych
13:25 09/11/2015

Wyjazd na urlop z dzieckiem nierzadko kiedy wcale nie przypomina wymarzonego wypoczynku. Pojawia się niepokój i ogromna odpowiedzialność. Co należy wiedzieć i o co zadbać by móc choć trochę się odprężyć?

W czasie letnich wyjazdów bardzo często zdarzają się ukąszenia przez owady, poparzenia słoneczne, skaleczenia. Szczególnie niebezpieczne bywają pszczoły, gdyż ich ukąszenie u osób uczulonych może spowodować nawet śmierć. W przeciwieństwie do os czy szerszeni owady te zostawiają w ciele żądło, które trzeba usunąć. Można to zrobić na przykład przy pomocy odkażonej pęsetki. Gdy jednak pojawią się jakiekolwiek objawy alergiczne - takie jak zaczerwienienia czy obrzęk - należy niezwłocznie udać się do lekarza. Przed wejściem do lasu lub spacerem w miejscach porośniętych wysoką trawą, koniecznie trzeba użyć środka przeciwko kleszczą. Pajęczaki te przenoszą groźne bakterie, które mogą powodować zapalenie opon mózgowych czy boreliozę. Po każdej tego typu przechadzce należy dokładnie obejrzeć ciało dziecka. 

Skóra najmłodszych jest szczególnie wrażliwa i przed każdym wyjściem na słońce należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Minimalny filtr jaki powinien zawierać krem przeciwsłoneczny dla dzieci to SPF 30. Trzeba również pamiętać o nakryciu głowy. Jeżeli mimo wszystko na ciele dziecka pojawią się zaczerwienienia należy użyć balsamu nawilżającego przeciwko oparzeniom.

Przykładów takich można by było wymieniać setki. Również zimą wcale nie jest bezpieczniej, zwłaszcza gdy zabieramy pociechę na narty czy snowboarding. Łatwo tutaj nie tylko o stłuczenia i siniaki, ale także o złamanie ręki czy nogi. Takim wypadkom zazwyczaj nie da się zapobiec, a opiekun może co najwyżej żywić nadzieję, że nic złego się nie wydarzy. 

O czym należny pamiętać gdy przykry wypadek się jednak, mimo wszelkich starań, wydarzy? Przede wszystkim nie wolno panikować i należy jak najszybciej udzielić pierwej pomocy, zabrać dziecko do lekarza lub, gdy zajdzie taka potrzeba, wezwać karetkę pogotowia. Przed wyjazdem powinno się również ubezpieczyć - wówczas za złamaną nogę czy rękę przysługiwało będzie finansowe odszkodowanie. By ułatwić jego dochodzenie należy zebrać materiały dotyczące okoliczności zdarzenia, takie jak: relacje świadków, opis sytuacji, notatka policyjna z miejsca zdarzenia. Gdy jednak sprawcą wypadku jest osoba trzecia, powinno się zebrać dodatkowo informacje o ubezpieczeniu sprawcy (numer polisy, nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego, dane z zielonej karty itp.). Należy również kolekcjonować całą dokumentację medyczną i udokumentować wszelkie poniesione w związku z wypadkiem koszty.

Jeśli jednak uzyskanie należnego odszkodowania od Towarzystwa Ubezpieczeniowego jest wciąz utrudnione, to należy wtedy skorzystać z pomocy firm dochodzących odszkodowania powypadkowe.

ubezpieczenia odszkodowania