Trybunet.pl | Kompendium wiedzy prawnej >> Prawo cywilne >> Polisolokaty - dlaczego były tak atrakcyjne dla klientów?

Polisolokaty - dlaczego były tak atrakcyjne dla klientów?

Polisolokaty - dlaczego były tak atrakcyjne dla klientów?
14:07 23/06/2017

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób kładzie nacisk na oszczędzanie pieniędzy. Jednak każdy z nas wie, jak trudna jest to sztuka. Polisolokaty były produktem finansowym, który w założeniu miał pomagać w oszczędzaniu.

Czym były polisolokaty?

Polisolokaty były produktem oferowanym przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Dzięki dobremu marketingowi, kolorowym broszurom i reklamom bardzo szybko zyskały popularność wśród klientów.

Polisolokata była produktem, który  łączył w sobie ubezpieczenie na życie i dożycie oraz lokatę oszczędnościową. To rozwiązanie nie wydaje się szczególnie nowatorskie czy opłacalne, jednak ma pewną istotną zaletę, która pozwoliła na wywindowanie oprocentowania na takim koncie (przynajmniej w teorii). Chodzi tutaj o tzw. podatek Belki – czyli podatek od dochodów kapitałowych, nie dotyczy on bowiem sfery ubezpieczeniowej.

Skuszeni obietnicami dużego i szybkiego zysku Polacy masowo zakładali polisy lokacyjne, z nadzieją, że w przyszłości wyciągną z nich znacznie więcej, niż zainwestowali. Jak się jednak okazało, czekała ich długa i mozolna walka o zwrot zainwestowanych środków.

 

Jak klienci stracili na polisolokatach?

Bardzo często zdarzało się, że po dłuższym czasie oszczędzania na lokacie było mniej pieniędzy, niż w chwili jej założenia. Wielu osobom wydało się to podejrzane i postanowiły zrezygnować z prowadzenia takiego rachunku. W tym właśnie momencie najwięcej klientów dowiedziało się, że w umowie znajduje się zapis o opłacie likwidacyjnej, który zazwyczaj był pomijany (nie wspominano o nim) podczas podpisywania zobowiązania.

Sama opłata likwidacyjna miała być swego rodzaju zabezpieczeniem dla towarzystwa ubezpieczeniowego. Problem w tym, że wynosiła nawet do 100% wkładu własnego.

 

Możesz odzyskać pieniądze

Dzięki decyzji UOKiK, która uznała zapisy o opłatach likwidacyjnych za nieuczciwe, klienci mają większe szanse na odzyskanie zainwestowanych pieniędzy. Niestety jedyna droga do odzyskania utraconych środków prowadzi przez salę sądową, na której przyjdzie nam się mierzyć z wielką firmą.

Jeżeli więc straciłeś na polisolokacie, niezbędna może okazać się pomoc profesjonalistów, którzy mają doświadczenie w tego typu sprawach i pomogą ci wygrać walkę na wokandzie. 

Źródło: http://kancelariaea.pl/publikacje

opłaty likwidacyjne odzyskiwanie polisolokat