Trybunet.pl | Kompendium wiedzy prawnej >> Prawo karne >> Prawno karne w księgarni: co czytać?

Prawno karne w księgarni: co czytać?

Prawno karne w księgarni: co czytać?
19:30 17/02/2017

Wielkimi krokami zbliża się egzamin z prawa karnego? A może zamierzasz napisać powieść kryminalną i chcesz jak najszybciej zgłębić zawiłe zasady postępowania w procesie karnym? W księgarni znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz.

Postępowanie karne z perspektywy nauki o bezpieczeństwie”, Maciej Nawacki, Piotr Starzyński

Jedną z funkcji prawa karnego jest prewencyjność, czyli zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom. Kodeks karny często jednak ulega nowelizacjom, przez co trudno nadążyć nad poszczególnymi zmianami. Książka skupia się na prawie karnym materialnym, z uwzględnieniem wprowadzonej 1 lipca 2015 roku jego najbardziej obszernej i istotnej nowelizacji. Jest skierowana głównie do studentów prawa i administracji oraz bezpieczeństwa wewnętrznego, jak również do funkcjonariuszy Policji czy Straży Granicznej. Jej lektura z pewnością ułatwia poruszanie się po meandrach kodeksu karnego z perspektywy ochrony dobra, jakim jest bezpieczeństwo. Przy czym spojrzenie, jakie Autorzy oferują Czytelnikom, jest uniwersalne – daje możliwość opanowania zasad pracy ze sprawą karną niezależnie od wprowadzanych zmian ustawowych.

 

Prawo karne w pigułce”, opracowanie zbiorowe

Szybko, zwięźle i na temat, czyli zgodnie z oczekiwaniami każdego studenta prawa. Ponad 200-stronicowa książka jest doskonałą pomocą w nauce do egzaminu, a jej najnowsze, 4. wydanie (znajdziesz je tutaj: http://livro.pl/ksiazki/prawo/karne.html), porusza zmiany i nowości wynikające z ostatniej nowelizacji kodeksu karnego. Opracowanie uwzględnia zagadnienia z dziedziny prawa karnego, prawa wykroczeń oraz prawa karnego skarbowego.

 

Kryminologia”, Brunon Hołyst

Publikacja ta stanowi holistyczne podejście do kryminologii jako nauki o charakterze multidyscyplinarnym. Jest to pozycja obowiązkowa zarówno dla studentów, jak i praktyków. Analizuje wszelkie istniejące aspekty kształtowania się przestępczości w różnych obszarach aktywności kryminalnej. Jej Autor rozpatruje kryminologię i przestępczość tak w wymiarze jednostkowym, gdy bierze pod lupę indywidualne zachowania przestępcze, jak i w skali makro, w której dotyczą one zachowań społecznych. Przestępczość jest bowiem zjawiskiem społecznym. Książka napisana wyczerpująco, uporządkowana i szczegółowa – jak wszystkie zresztą publikacje prof. Hołysta. Niczego nie pomija, stąd jej imponująca objętość.

 

Psychologia sądowa dla prawników”, Ewa Gruza

Wiedza psychologiczna to niewątpliwie jedno z ważniejszych narzędzi pracy, służących prawnikowi podczas prowadzenia postępowania karnego. Jak wykorzystać ją w kolejnych czynnościach procesowych i pozaprocesowych? Praktycznych wskazówek udziela Ewa Gruza – doświadczony prawnik i kryminalistyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego. Książka napisana jest przystępnym oraz zrozumiałym językiem – przedstawia perspektywę prawnika właśnie, a nie psychologa.

literatura prawnicza