Trybunet.pl | Kompendium wiedzy prawnej >> Prawo cywilne >> Strach przed sądami i dochodzeniem swoich praw

Strach przed sądami i dochodzeniem swoich praw

Strach przed sądami i dochodzeniem swoich praw
13:25 09/11/2015

Bardzo wiele osób odczuwa stres gdy z jakiejś przyczyny pojawia się konieczność stawienia się w sądzie. Wydaje im się, że będą wypytywane o każdy, najdrobniejszy szczegół sprawy, a jednocześnie nikt nie będzie w ich słowa wierzył.

Obawiają się także kosztów, ciągnących się latami rozpraw, firm, które przewagę zdobywają jedyni dzięki posiadanemu kapitałowi. Lęk ten spowodowany jest przede wszystkim nieznajomością prawa, negatywnym przekazem medialnym oraz informacjami zaczerpniętymi z amerykańskiej produkcji filmów. Niewiele osób ma odwagę by walczyć w sądzie o swoje prawa. I oczywiście lęk ten bywa niejednokrotnie wykorzystywany. Na przykład firmy ubezpieczeniowe proponują poszkodowanym mocno zaniżone odszkodowania. Zakładają, że jeśli ktoś się odwoła - dostanie więcej, a jeżeli tego nie zrobi to tylko jego strata.

Przede wszystkim należy pamiętać, że sędzia to też człowiek. Mimo pełnionego zawodu, na sali sądowej, niejednokrotnie okazuje się, że przerażający przedstawiciel prawa jest osobą pełną empatii i potrafiącą zrozumieć ludzką krzywdę. Wielokrotnie osoby, które zdecydują się na walkę o swoje prawa, są zaskoczone pozytywną postawą i uprzejmością sądu. Tego typu sprawy jednak rzadko kiedy bywają nagłaśniane, ponieważ media wolą się skupić na przekazie negatywnym, który z wielu perspektyw wydaje się być znacznie ciekawszy.

Kolejną obawą dotyczącą rozpraw są ponoszone koszty - zwłaszcza konsekwencje finansowe przegranego procesu o odszkodowanie. To prawda, że koszty jakie należy ponieść w związku z wytoczeniem powództwa są dość spore, gdy jednak proces zostanie wygrany, zwracane są zawsze w 100%. Działa to niestety również w drugą stronę - w wypadku przegranej sprawy, ponosi się nie tylko swoje koszty, ale bierze się odpowiedzialność finansową również za koszty poniesione przez stronę wygraną. 

Dlatego tutaj wkraczają do akcji firmy specjalizujące się w dochodzeniu praw klientów. Mogą poszczycić się one nie tylko doskonałą znajomością tematu i prawa, ale także wieloletnim doświadczeniem. W przypadku odszkodowań i walki z ubezpieczycielem wynajęcie takiej firmy poszkodowanego nic nie kosztuje. Zobowiązuje się on jedynie do procentowej opłaty za reprezentowanie sprawy u ubezpieczyciela i w sądzie, a procent pobierany jest od realnej gotówki, którą otrzyma poszkodowany w wyniku wygranej sprawy. Według polskiego prawa poszkodowanemu należy się pełen zwrot kosztów, które poniósł w związku ze spowodowanym przez inną osobę wypadkiem (niezależnie czy chodzi o koszty leczenia, naprawy samochodu, odkupienie zniszczonego mienia czy nawet koszt codziennych dojazdów).

odszkodowania ubezpieczenia