Trybunet.pl | Kompendium wiedzy prawnej >> Prawo cywilne >> Uciążliwy sąsiad - co robić?

Uciążliwy sąsiad - co robić?

Uciążliwy sąsiad - co robić?
08:38 02/06/2015

Uciążliwy sąsiad może być nie lada utrapieniem. Głośna muzyka, ciągłe remonty, dym z papierosów - to tylko część rzeczy, na które można się uskarżać. Jak sobie z kimś takim poradzić?

Potyczki z sąsiadem

Niestety, większość ludzi zna to z własnego doświadczenia - szczególnie mieszkańcy budynków wielorodzinnych narzekają na swoich denerwujących sąsiadów. Co wprawia nas w największą irytację? Głośne słuchanie muzyki, wieczne remonty, wystawianie rzeczy na klatkę, nieestetyczne balkony, wszędobylski dym papierosowy lub inne zapachy dobiegające spod drzwi sąsiada, nocne dźwięki, częste (i głośne) libacje alkoholowe, grillowanie na balkonie i pies wyjący uporczywie w pustym mieszkaniu.

Wszystko to jest tylko częścią możliwości niektórych ludzi. Niestety, takie osoby uważają, że posiadanie własnego mieszkania uprawnia ich do robienia w nim wszystkiego, co tylko zechcą. W praktyce jednak każdy mieszkaniec bloku musi brać pod uwagę spokój i dobro swoich sąsiadów. A w chwili gdy ustawicznie tego nie robi, nie musi pozostać bezkarny.

 

Sposoby na sąsiada

Oczywiście, powinniśmy zacząć od spokojnej rozmowy - czasem przynosi ona skutek. Zakładamy jednak, że sąsiad jest uciążliwy, bo wciąż robi to, na co ma ochotę i nie reaguje na ponawiane prośby.

W takiej sytuacji można zgłosić wszystko do administracji spółdzielni. Ma ona prawo interweniować i wywrzeć nacisk na lokatora - nawet stosując groźbę o wykluczeniu go ze wspólnoty mieszkaniowej. W razie potrzeby możemy nasze zgłoszenia ponawiać.

Jeśli sąsiad narusza ciszę nocną, możemy wezwać policję, bądź straż miejską. Sąsiad otrzyma mandat w wysokości od 100 do 500 złotych, a w razie odmowy jego przyjęcia, sprawa trafi do sądu rejonowego.

Dotyczy to również osób mieszkających we własnych domach - tam również nie jesteśmy bezkarni, lecz zgodnie z artykułem 144 kodeksu cywilnego, postępowanie zakłócające korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę (uzależnioną od zwyczajowej głośności miejsca, w którym znajdują się domy) podlega karze. Artykuł ten ma znaczenie również w innych przypadkach - obowiązuje na przykład sąsiada z bloku, który notorycznie zastawia klatkę swoimi meblami i utrudnia przejście innym.

Nie jesteśmy zatem bezbronni w starciu ze swoim sąsiadem - on zaś nie jest bezkarny.

uciążliwy sąsiad prawo cywilne